“Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się
w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować
i współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać,
myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat”
                                             

                                                 Robert Fulghum

  Gazetka zimowa.

 Zima zagościła na dłużej, to dobry czas na relaks z naszą gazetką. Zapraszamy do lektury.

Xrystos Woskresie! :-) moje Kochane Dzieci ! :-)

Dziś, kilka słów o Patronie Dzieci i Młodzieży - świętym męczenniku młodzieńcu Gabrielu

Urodził się On 22 marca 1684 roku ( czyli 336 lat temu ) we wsi Zwierki, niedaleko Zabłudowa. Jego rodzice - Piotr i Anastazja Gowdel byli rolnikami i zajmowali się uprawą ziemi.
Imię Gabriel, zostało Mu nadane w cześć świętego archanioła Gabriela - zwiastuna narodzin Jezusa Chrystusa.
Gabrielek od zawsze wyróżniał się pobożnością i dobrocią. Często rozmyślał o Panu Bogu i zawsze, tak jak Jego rodzice, modlił się rano i wieczorem o także w ciągu dnia. W cerkwi zachowywał się grzecznie, słuchał uważnie czytanej Ewangelii oraz przystępował do Eucharystii. Zawsze był grzeczny, słuchał się i pomagał rodzicom
Niestety, bardzo źli ludzie, którzy zazdrościli Mu Jego pobożności i dobroci zabili Go... ciało zostało odnalezione przez rodziców, po 9-ciu dniach. Było ono takie, jakby Gabriel spał, zaś dobre psy, strzegły naszego Świętego. Rodzice płacząc pochowali Gabriela, ale cóż to zaczęło się wkrótce dziać ?! Ciało Męczennika ( moszczy ) nie uległo rozkładowi, zaś wielu, bardzo wielu ludzi, którzy przyszli i modlili się do Niego, zostało wyleczonych z różnych chorób. I tak przez wiele lat po swojej śmierci Gabriel pomagał i pomaga ludziom aż po dzień dzisiejszy. Widząc to wszystko Cerkiew uznała Go w 1820 roku ( 200 lat temu ) za świętego.
Koleje losu sprawiały, że relikwie ( moszczy ) były w Zwierkach, Zabłudowie, Słucku - na Białorusi, Białymstoku, Supraślu, Mińsku i Grodnie - na Białorusi. Dopiero 21 września 1992 roku powróciły One do Białegostoku, gdzie znajdują się w soborze św. Mikołaja.
Dzieci i młodzież otaczają swojego niebiańskiego opiekuna - Świętego Gabriela zwanego Zabłudowskim lub Białostockim - szczególnym szacunkiem i lubią kierować do niego swe modlitwy. Uroczyste śpiewane akafisty odprawiane są w każdy wtorek wieczorem w soborze św. Mikołaja w Białymstoku.
Cerkiew Prawosławna czci pamięć św. Gabriela: 3 maja - rocznica Jego śmierci, 22 września - przeniesienie Jego relikwii do Białegostoku, oraz w trzecią niedzielę po Pięćdziesiątnicy.

pozdrawiam Was cieplutko!
Katecheta - Irena

religia.pr11

Przedszkole "Na Bojarach"

Przedszkole Samorządowe
nr 21 „Na Bojarach”
ul. Staszica 16/18
15-071 Białystok
tel 85 741 68 33
email: ps21@um.bialystok.pl